هوشمند سازی ساختمان ها

هوشمند سازی ساختمانیا (Domestics) در حقیقت به خانه ای اشاره دارد که برای ساخت و طراحی دکوراسیون آن از جدیدترین تکنولوژیshy; های روز استفاده شده است. این منازل به اشکال مختلفی طراحی و ساخته میshy;شوند که تمامی بخشshy;ها و وسایل موجود در آن را میshy;توان به وسیلهshy; ی یک دستگاه الکترونیک از راه دور کنترل کرد.

در واقع طراحان منازل هوشمند این امکان را در اختیار افراد قرار دادهshy;اند تا به وسیله wifi یا بلوتوث گوشی هوشمند خود تمامی وسایل منزل همانند ماشین لباسشویی، تلویزیون، لامپshy; ها، پردهshy; ها، سیستم گرمایشی و سرمایشی، سیستم الکتریکی و را مدیریت و کنترل کنند. این هوشمندسازی باعث افزایش رفاه، راحتی و امنیت کاربران یک ساختمان میshy;شود. به همین دلیل امروزه بسیاری از افراد اقدام به هوشمندسازی منازل خود میshy;کنند.

کاربرد سیستم هوشمند ساختمان و امکانات آن

سیستم هوشمندساختمان برای ایجاد یک سیستم یکپارچه در ساختمانshy;های اداری، تجاری و مسی کاربرد دارد. در ساختمانshy;های طراحی شده به این شیوه، کنترل و مانیتورینگ تجهیزات مختلف مکانیکی و الکتریکی به صورت هماهنگ با هم و خودکار انجام میshy;شود. نتیجه چنین اقداماتی ایجاد ساختمان هوشمند است. از جمله بخشshy;های هدف در سیستم هوشمندساختمان میshy;توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیستم سرمایش، گرمایش و تهویه
 • سیستم روشنایی و نورپردازی
 • سیستم صوتی و تصویری
 • سیستم لولهshy;کشی
 • سیستم امنیت و .

انواع امکانات سیستم هوشمند ساختمان

سیستم هوشمند ساختمان امکانات متعددی دارد که شاخصshy;ترین آنها عبارتند از:

 • کنترل عبور و مرور ساختمان
 • کنترل شدت نور لامپshy;ها
 • مدیریت زمان روشن یا خاموش شدن لامپshy;ها
 • مدیریت آسانسور
 • کنترل خودکار وسایل سرمایشی و گرمایشی برای متعادل سازی دما
 • کنترل رطوبت
 • مدیریت لوازم برقی در زمان عدم استفاده
 • سیستم صوتی و تصویری هوشمند
 • آبیاری هوشمند گیاهان
 • تنظیم خودکار دمای استخر
 • اتوماتیک شدن در، پنجره و پردهshy;ها
 • هشدار خرابی تجهیزات منزل
 • هشدار سرقت
 • هشدار آتشshy;سوزی و نشت گاز
 • آنتن خودکار و .

مقایسه ساختمان هوشمند و معمولی

تفاوت اصلی منازل و ساختمانshy;های معمولی (که ما در آن زندگی میshy;کنیم) با یک خانهshy;ی هوشمند در این است که در منازل هوشمند میshy;توان تمامی وسایل، امکانات و تجهیزات را به صورت یکپارچه و فقط با یک سیستم مرکزی کنترل و مدیریت کرد. همین موضوع رفاه و امنیت بیشتری برای ساکنین خانه هوشمند فراهم می کند.

مدرسه هوشمند

مدرسه هوشمندیک رویکرد جدید آموزشی محسوب میshy;شود که با ترکیب فناوری اطلاعات و برنامه shy;های درسی سعی دارد تا در فرایند یادگیری و مدیریت مدرسه تغییرات اساسی ایجاد کند.

مدرسه هوشمند از تمامی امکانات و برنامهshy; های درسی مدارس سنتی نیز برخوردار است تنها تفاوت آن در این است که مدیریت و کنترل آنshy;ها به وسیله امکانات رایانهshy;ای و فناوری اطلاعات انجام میshy;شود. ارائه خدمات در این گونه مدارس در تمام ساعات شبانه روز امکان پذیر است و دانش shy;آموزان، معلمان، اولیا و کادر مدرسه در کنار یکدیگر برنامهshy; های خود را پیش میshy;برند.

دیوید پرکینز و همکارانش در سال ۱۹۸۴ طرحمدرسه هوشمندرا در دانشگاه هاروارد با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان یک شیوه جدید در برنامهshy; های آموزش و پرورش ارائه دادند. این طرح بعدها به وسیله اجرا شدن در چند مدرسه مختلف توسعه پیدا کرد تا جایی که امروزه مدارس برخی کشورهای توسعه یافته همچون مای از این شیوه آموزشی در برنامه shy;های توسعه خود برای تربیت نیروی انسانی استفاده میshy;کنند.

کاربرد امکانات مدرسه هوشمند

مدارس هوشمند از امکانات و تجهیزات متنوعی برخوردار هستند. استفاده از تجهیزات و انواع امکانات مدارس هوشمند این امکان را در اختیار معلمان قرار میshy;دهد تا به وسیله اینترنت و نرمshy;افزارهای مختلف بتوانند متناسب با سلیقه دانش shy;آموزان به تدریس دورس مختلف بپردازند. از جمله امکانات و تجهیزات مدارس هوشمند میshy;توان به موارد زیر اشاره کرد:

تخته هوشمند

در هنگام هوشمندسازی مدارس از بردهای هوشمند به جای تخته سیاه استفاده میshy;شود. این تخته ها به وسیله نرمshy; افزارهای مورد نیاز نصب میshy;شوند و امکانات متنوعی را در اختیار دانش آموزان قرار میshy;دهد. این امکانات شامل ضبط تصاویر و دروس،نوشتن بر روی برد، ورود و خروج فایل صوتی، تصویری و نوشتاری اشاره کرد.

زنگ هوشمند

در هنگام مدرسه هوشمند جهت اطلاع shy;رسانی دانش shy;آموزان از ساعات کلاس، از زنگ هوشمند استفاده میshy;شود که به صورت کاملا اتوماتیک و خودکار کار میshy;کند.

کامپیوتر و لپتاپ

درمدرسه هوشمندبرای ارتقا سطح آموزشی دانش shy;آموزان و بهبود جریان یادگیری توسط آنshy;ها از کامپیوتر، لپتاب و تبلت هوشمند که بر روی آنshy;ها برنامهshy; های مختلفی نصب شده است استفاده میshy;شود.

پروژکتور

از دیگر امکانات مدارس هوشمند میshy;توان به ویدیو پروژکتور اشاره کرد که از آن برای انتقال تصاویر کامپیوتر و لپتاپ بر روی پرده نمایش یا برد هوشمند استفاده میshy;شود. این امر باعث بهبود فرایند یادگیری دانش shy;آموزان از طریق مشاهده تصاویر زنده و جذاب ویدیویی میshy;شود.

سیستم ساختمان هوشمند

در مدارس هوشمند از این سیستم جهت مدیریت مصارف انرژی، مدیریت ورود و خروج افراد، کنترل نور و دمای ساختمان، اطفاء حریق و استفاده میshy;شود.

حضور و غیاب هوشمند

از دستگاه حضور و غیاب برای ثبت کردن زمان دقیق ورود و خروج دانش shy;آموزان و کارکنان در مدرسه ی هوشمند استفاده میshy;شود. این دستگاه میshy;تواند ساعت ورود و خروج دانش shy;آموزان از مدرسه را به اولیاء اطلاع دهد. این کار نقش مهمی در کاهش نگرانیshy;های والدین از اینکه آیا فرزندنشان به مدرسه رسیده است یا نه دارد.

میکروسکوپ دیجیتال

در کلاسshy;های علوم و زیستshy; شناسیمدرسه ی هوشمنداز میکروسکوپ دیجیتالی استفاده میshy;شود. این وسیله به دانشshy; آموزان کمک میshy;کند تا با استفاده از ویدیو پروژکتور تصاویری از نمونهshy;های آزمایشی را بر روی برد یا پرده تماشا کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هوشمند سازی ساختمان ها، منازل و مدارس می توانید به سایت مجموعه هوش سازه مراجعه نمایید.

به وبلاگ خود خوش امدید

پای پرانتزی در کودکان

هواساز هايژنيک یا صنعتي چیست؟

هوشمند ,میshy ,سیستم ,های ,استفاده ,امکانات ,میshy شود ,استفاده میshy ,دانش shy ,shy آموزان ,میshy توان ,سیستم هوشمند ساختمان ,هوشمند استفاده میshy ,امکانات مدارس هوشمند ,مدارس هوشمند میshy

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
bitarayanehv teennews carpetsyndicate genlaghariforme daryagrafikg doostihaaa naghsheqalam enfejargameonline frektalebnhonar