ورمی کمپوست متشکل ازکرم ورمی کمپوستمحصول تجزیه فرآیندی است که با استفاده از گونه های مختلف کرم ها ، مانند کرم های قرمز ، کرم های سفید و سایر کرم های خاکی ، مخلوطی از مواد زائد سبزیجات یا مواد غذایی ، مواد بستر و ورمی ایجاد می شود. به این فرآیند ورمی کمپوست گفته می شود و پرورش کرم برای این منظور ورمیکولت نام دارد و به آنانکرم ورمی کمپوستمی گویند. همچنین، هوموس کرم ، کود کرم یا مدفوع کرم نیز نامیده می شود. محصول نهایی از تجزیه مواد آلی توسط کرم های خاکی بدست می آید. این کود ها حاوی سطح آلاینده های کم و اشباع مواد مغذی بالایی نسبت به مواد آلی قبل از کمپوست سازی ورمی هستند.
ورمی کمپوست حاوی مواد مغذی محلول در آب و یک کود آلی و غنی از مواد مغذی و نرم کننده خاک است. این کود در کشاورزی و در مقیاس کوچک پایدار برای کشاورزی ارگانیک استفاده می شود. برای تصفیه فاضلاب می توان از ورمی کمپوست نیز استفاده کرد. ورمی کمپوست در هر دو محیط صنعتی و خانگی محبوبیت پیدا کرده است زیرا در مقایسه با کمپوست معمولی ،راهی برای درمان سریع تر مواد زائد آلی فراهم می کند. در کمپوست ، محصولاتی نیز تولید می شود که سطح شوری کم تری دارند.

انواع کرم ورمی کمپوست

انواع گوناگونی از کرم های خاکی در لایه خاک زندگی می کنند .اکثر مزارع کرم سازی دو نوع اصلی کرم خاکی پرورش می دهند. این کرم ها معمولاً برای تولید ورمی کمپوست و همچنین برای طعمه ماهی استفاده می شود. هر دواین کرم ها با انواع مختلفی از نام های رایج از جمله کرم های قرمز ، پرچم های قرمز ، کرم های ببر ، کرم های مارک دار و کرم های کودی یاد می شوند. همچنین می توان این کرم ها را در سه نوع سطح خاک زی، رو خاک زی، زیر خاک زی تقسیم کرد.

کاربردهای کرم ورمی کمپوست

این کرم ها دارای ارزش دارویی زیادی هستند و تاریخچه استفاده از آن ها به ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد می رسد.کرم های خاکی درمان آبله ،رماتیسم،زردی،سنگ مثانه و تسهیل زایمان و افزایش میل جنسی و درمان مارگزیدگی نیز اهمیت دارند. همچنین بافت کرم خاکی به عنوان یک تب بر عالی نیز استفاده می شود . امروزه دانشمندان در حال تحقیق خاک کمپوست بر روی سرطان هستند.
خاک کمپوست علاوه بر ارزش دارویی ، دارای ارزش غذایی هم برای انسان و هم برای دام و طیور نیز هست .زیرا این کرم ها ۲۴ آنزیم از ۲۶ آنزیم مورد نیاز بدن انسان را دارند. به همین دلیل منبعی غنی برای انسان به حساب می آیند. از خاک ورمی کمپوست برای بازیافت زباله های شهری نیز استفاده می شود زیرا این کرم ها نوعی تجزیه گر مواد آلی به حساب می آیند و یکی از دلایل اصلی تولیدکرم ورمی کمپوستمعدوم کردن و بازیافت مواد بی ارزش است.
همچنین از این خاک به عنوان کود برای گیاهان استفاده می شود زیرا مقادیر بالای آنزیم در کرم ها بر رشد و نمو گیاهان موثر هستند. به تازگی از آنزیم های این کرم، برای تولید مواد شوینده و روغن های ارگانیک استفاده می شود .

ادامه مطلب

به وبلاگ خود خوش امدید

پای پرانتزی در کودکان

هواساز هايژنيک یا صنعتي چیست؟

کرم ,های ,کمپوست ,ورمی ,مواد ,ها ,می شود ,ورمی کمپوست ,کرم های ,کرم ها ,استفاده می

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
behtarynasatid fanosqvector sibgrafik digijaame kimiakhak yasflowerti luciferwp pahneyekavirct rippucomsa